barman.hit.bg
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
barman.hit.bg

Barman
 
ИндексИндекс  ТърсенеТърсене  Последни снимкиПоследни снимки  Регистрирайте сеРегистрирайте се  Вход  

 

 Mojito

Go down 
АвторСъобщение
GoMeS
Admin



Брой мнения : 19
Age : 36
Registration date : 13.10.2006

Mojito Empty
ПисанеЗаглавие: Mojito   Mojito EmptyПет Окт 13, 2006 2:28 am

Да започнем с любимият ми коктейл.. Smile
Малко история:
Лекият, освежаващ коктейл “Мохито” (Mojito) ( ром, лимонов сок, лед и кубинска разновидност на ментата - herba bueno) се ражда в Куба в средата на 18 век. Историите са различни, но според Pepin Argamasilla, историк на Bacardi Global Brands, аналогична напитка от лайм (зелен лимон), захар, мента и aguardiente(ракия от захарната тръстика, подобна на ром) е създадена от сър Франсис Дрейк (Francis Drake).Тя става популярна в средата на 16-ти, когато Дрейк използва Куба за своя база.
През 1862 година Don Facundo Bacardi Masso създава Bacardi, светъл ром, който заменя aguardiente в напитката. Наричат я Mojito ( идва от африканската дума mojo - малка магия) и така се появява познатия ни коктейл.
През 1934 година семейство Arechabala от Хавана започва производството на ром с марката Havana Club.
Разнообразни са и добавките към основната напитка ( горещият “Мохито”, например се приготвя с липов мед).

Говори се, че Фидел Кастро обича “Мохито” с ментов ликьор, а за Хемингуей барманите приготвяли специална разновидност на “Мохито” - Double Papa, в която количеството на рома се увеличавало двойно. А най-доброто “Мохито” и в момента се предлага в любимата на Папа Хемингуей и прочутата в цял свят Бодегита дел Медио в Хавана. Но ако попаднете в прегръдките на красавицата Хавана, не забравяйте да опитате и другата любима напитка на автора на “Стареца и морето” – дайкирито. Него той си пиел във “Флоридита”.

Според мен вариантът на Фидел Кастро е много по-добър от оригиналния.. получава се много по свеж вкус!

Как го приготвям аз: (1 чаша)
12 листенца прясна мента (или 20гр. ментов ликьор, което според мен е по-добрият вариант)
1 лайм (разрязан на 4 парченца)
50гр светъл Ром
3ч.л. захар
Сода (Газирана вода)

Във висока чаша се слагат лайма (3 парченца), захарта и ментата; намачква се упорито за да може ментата и лимона да пуснат достатъчно сок. След това се добавя ромът, долива се със сода и се украсява с останалото парче лайм, и няколко листенца мента. Разбърква се продължително, за да се разтвори захарта и лаймчетата да се отлепят от дъното. Придобива изключително свеж вид.. както и вкус Smile Пие се със сламка!

!!Ако го приготвяте с ментов ликьор, той се добавя преди размачкването, т.е. на мястото на ментата.

Enjoy!
Върнете се в началото Go down
https://barman.bulgarianforum.net
 
Mojito
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
barman.hit.bg :: Барманство :: Коктейли-
Идете на: